Ofset Baskı Nedir?

Ofset veya “lito” baskısı ile görüntü (resminiz) metal plakalara ve daha sonra plakalardan lastik bir battaniyeye aktarılır. Ardından mürekkeplenen battaniyeler görüntüyü kağıda aktarır. İşlem, ofset olarak adlandırılır, çünkü mürekkep önce doğrudan kağıda gitmek yerine plakadan battaniyeye aktarılır. Kurulum için gereken zaman ve maliyetler, aslında herhangi bir şey basılmadan önce plakalar ve mürekkep nedeniyle, ofset daha küçük miktarlar için maliyet açısından verimli değildir ve genellikle sadece çok büyük miktarlar gerektiğinde kullanılır.

Ofset Baskının Avantajları Nelerdir?

Büyük miktarlar düşük maliyetle basılabilir. Ne kadar çok basarsanız, parça başına fiyat o kadar ucuz olur. Özel yüzeylere sahip çok çeşitli kağıt türleri kullanılabilir. Metalik ve Pantone renkleri gibi özel mürekkepler mevcuttur.

Dijital baskı mı? Ofset Baskı mı?

Dijital baskı, ofset baskı gibi geleneksel, analog baskı yöntemlerinden farklıdır, çünkü dijital baskı makineleri baskı plakaları gerektirmez. Bir görüntüyü aktarmak için metal plakalar kullanmak yerine, görüntüyü doğrudan alt katmana yazdırır.

Dijital üretim baskı teknolojisi hızla gelişiyor ve dijital baskı çıktı kalitesi sürekli olarak artıyor. Bu gelişmeler, ofset’i taklit eden baskı kalitesi sunar.

One Way Vision Baskı ( Delikli Folyo Baskı )

Akrilik mürekkebin dayanıklılığı sayesinde, dayanıklı tek yönlü vizyon uygulamaları yapmak mümkündür. Bir görüntüyü binanın dışından izlemek için özel olarak tasarlanmıştır, ancak içten görünümü engellememekle birlikte, tek yön vizyonu yapı zarfları için en uygun çözümlerden biridir.

Mesh Baskı

UV baskı sistemi sayesinde delikli kanvas olarak tanımlanabilen ve bina zarflarında kullanılan ağ üzerindeki baskı kalitesi maksimumdur. Dayanıklılık en az üç yıldır.

Vinil Baskı

Hem iç hem de dış mekanlarda hem dekoratif hem de promosyon malzemesi olarak kullanılan kanvasın hem aydınlık hem de mat tarafına yazdırabiliriz.

Branda Baskı

Branda, deniz yolculuğu sırasında kuru kalmaları için, hava koşullarına dayanıklı bir bariyer sağlamak veya gemilerdeki nesnelerin örtülmesini sağlamak amacıyla, denizciler tarafından katranla kaplı tuval veya kumaşa verilen addır. Aslında, kelime Tar ve Palling’den (kanvas için eski bir kelime) geliyor, nihayet 1800’lerin ortalarında brandaya dönüştü ve sonuçta bugün bir muşamba olarak bilinen en yaygın kelimeye kısaltıldı. Artık brandanın aslında dış mekan için kullanılan ağır hizmet tipi su geçirmez bir malzemenin adı olduğunu biliyoruz. Artık bu adın neden dış mekan kullanımı için kullanılan bir pankartı daha iyi tanımlamak için pankartlar öncesinde afişler için kullanıldığını görmeye başlayabiliriz. Birleşik Krallık’taki matbaacıların branda kelimesini basılı bir dış mekan afişinin tanımında ilk kullananlar olduğu anlaşılıyor. Bununla birlikte, 2017’nin ortalarından başlayarak, branda başlığı tabelası ABD’deki dış mekan afişlerini tanımlamanın çok popüler bir yolu haline geldi.

Afiş Baskı

Afiş basımı, geniş bir müşteri yelpazesi için afiş yapmak için kullanılan geniş formatlı baskı olarak adlandırılan bir poster baskı türüdür. Afiş basımında genellikle farklı kağıt türleri kullanılır, normal baskıdan çok daha büyük bir boyuta sahiptir, bir veya iki taraflı yazdırılabilir. İçeride veya dışarıda kullanılmak üzere yapılır.

Kaplanmamış normal kağıt, afiş baskısı için kullanılabilir, ancak normal kağıt aynı miktarda mürekkebi veya toneri tutmadığından ve aynı dayanıklılığı sağlamadığından bu önerilmez.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir