Dijital Baskı Nedir ?

Dijital baskı, dijital tabanlı görüntüleri doğrudan çeşitli ortam alt tabakalarına yazdırma işlemidir. Ofset baskıdan farklı olarak baskı plakasına gerek yoktur. PDF’ler veya masaüstü yayın dosyaları gibi dijital dosyalar, kağıda, fotoğraf kağıdına, tuval, kumaş, sentetik, kart stoğu ve diğer alt tabakalara baskı yapmak için doğrudan dijital baskı makinesine gönderilebilir. Dijital baskının avantajlarından biri değişken veri kabiliyetidir. Her parça benzersiz bir koda ihtiyaç duyduğunda dijital baskı tek yoldur.

Dijital baskı avantajları ve dezavantajları

Dijital baskı teknolojisi, talep üzerine üretimde üstündür ve kısa baskı hızlı ve uygun maliyetli çalışır. Dijital baskı ayrıca kişiselleştirme için ideal bir platformdur. kalitesi ve hızındaki gelişmelerle, dijital baskının önceki dezavantajları hızla kayboluyor ve dijital baskı makineleri ofset çıkışındaki boşluğu kapatıyor. Kurulum masrafları kısa vadelerde daha düşüktür Değişken veri yeteneği (isimler, adresler, kodlar veya numaralandırma kolayca yapılabilir.) Geliştirilmiş teknoloji, dijital kaliteyi daha fazla kullanım için kabul edilebilir kılmıştır.

Çalışma Prensibi

Geleneksel baskı teknolojilerinin aksine dijital baskıda sabit görüntülü bir baskı kalıbına ihtiyaç duyulmaz. Diğer bir deyişle bilgisayar ortamında yer alan bir dosyanın baskı kalıbı olmadan görüntüyü işleyebilen makinelerle basılması ilkesine dayanarak çalışır.

Gelişen teknolojilerin ışığında matbaacılık sektöründe giderek daha çok yer almaya başlayan dijital baskı makineleri, diğer baskı sistemlerinin sağlayamadığı pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Bunların en önemlisi, dijital baskı sisteminde düşük tirajlı baskı işlemlerinin düşük maliyetle basılabilmesidir. Ayrıca dijital ortamda verileri oluşturmak, güncellemek ya da değiştirmek son derece kolay olduğundan baskı öncesi aşamada dijital baskı sistemi büyük bir avantaj sağlar.

Dijital baskı makinelerinde, tasarımı bilgisayar ortamında yapılmış baskıyı, makineye gönderen ve baskıyı bu makine formatına uyarlayabilen Raster Image Processor (Görüntü İşleme Birimi) bulunmaktadır. Ofset baskı sisteminde gereken baskı öncesi hazırlık aşaması, dijital baskı sisteminde yoktur çünkü tasarım çevirim içi ortamda yapılmaktadır. Bu yüzden düşük tirajlı işlerde hem zaman, hem iş gücü hem de birim maliyeti daha az olduğu için dijital baskı büyük oranlarda tasarruf sağlamaktadır.

Dijital Baskının Tercih Edilme Sebepleri 

Düşük maliyet: Dijital baskı, ofset baskıya göre daha az maliyetlidir çünkü dijital baskıda ön üretim aşaması yoktur. Bu sebeple birim maliyet oldukça düşüktür. Baskı öncesi üretim sürecinde film, montaj ve kalıp işlemleri ve bu işlemlerde kullanılacak malzemeleri devre dışı bırakan dijital baskı sistemi, hem zamandan hem iş gücünden hem de malzeme kullanımından tasarruf sağlamaktadır.

Yüksek Hız: Dijital baskı makinelerinde bir saat içerisinde ortalama 12 bin kadar çıktı alınabilmektedir. Aynı zamanda ön üretim aşaması da gerekli olmadığından baskı öncesi süreç de büyük ölçüde kısalmıştır. Hatta tasarımın hazır olduğu durumlarda, aynı güç içerisinde bile baskı alınabilmektedir. Bu özelliği sayesinde, acil baskıya ihtiyacı olan hemen herkes dijital baskıyı tercih etmektedir.

Tasarım özgürlüğü ve esnekliği: Dijital baskıda kalıp kullanılmadığı için kişiye özel tasarımlar bile yapılabilmektedir. Bu sebeple hem tasarımcı, hem de müşteri dilediği şekilde baskı ürününü tasarlayabilir. Ayrıca veriler üzerinde istenildiği gibi oynama/düzenleme de yapılabilmektedir. Bu veriler de elektronik ortamlarda kolayca depolanmakta ve istenildiği an geri getirilmekte ve aradan yıllar bile geçse kalıba ihtiyaç olmadığı için aynı tasarımı bastırabilmek mümkün olmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir